09 Haziran 2017

Kayıtsızlık büyük bir ahlaksızlıktır


Piyasanın tek değer ölçütü haline geldiği, bilginin ticarileştiği, metalaştığı, üniversite eğitiminin piyasalaştığı, genç kuşakların pazarlanabilir pozisyonlar/konular için büyük fedakarlıklara katlandığı zamanda-toplumda, büyük dava'lar, davaları üstlenecek kadrolar önemini ve önceliğini kaybediyor. Her toplumda ve kültürde, büyük davalar, büyük bedeller ödemeyi, büyük riskler almayı gerektirir. Büyük bedeller ödemeyen kültürler, hareketler, topluluklar, politik mücadeleler popülizmlerle asla yüzleşemezler, hesaplaşamazlar. Büyük davalar, evrensel-kuşatıcı ufuklar, büyük fikirler, büyük sorgulamalar, büyük zihinler ve yürekler, büyük ahlaki sorumluluklar ister, büyük sayılar değil. Büyük fikirler, zihni bilgiyle, kalbi bilgiyi, aklın diliyle, kalbin dilini bütünleştirmek zorundadır. 

Hangi bağlamda olursa olsun tek boyuta, tek parçaya mahkum olmak insanı yoksullaştırır. Her bencillik sorumsuzluğa işaret eder. Ahlak, gerçek ahlak, öteki sayılanların, farklı'nın acılarını paylaşmakla başlar. Kayıtsızlık büyük bir ahlaksızlıktır. Öteki üreten bir zihniyet bu tercihiyle kötülüklere, zulümlere hayatiyet kazandırır. 

İslami bir dünya insanların birbirlerine karşı sorumlu oldukları bir dünyadır. Hangi toplumda olursa olsun, sorumsuzluk özgürlüğü, çok derin toplumsal bozulmalara ve yabancılaşmalara neden olur. Toplumlarımızda, ulusal reelpolitik adına araçsallaştırılan, ölçüsüz bir biçimde yüceltilen, hamaset yüklü politik sloganlara dönüştürülen, büyük sayıları duygusal bir içerikle yönlendiren popülizmlerin bayağılaştırıcı sıradanlığı, farklı/özgün/derinlikli/geniş ufuklu/nitelikli hikayelere kesinlikle geçit vermiyor.

Hamaset ufkumuzu kapattığında gözümüz başka bir şey görmüyor. Bizim gerçekliğimiz dışında başka hiçbir gerçeklik yokmuş gibi davranabiliyoruz. Hakikat bilincinin, zaman ve mekanı aşan İslami perspektif bilincinin kaybı sebebiyle Müslüman aklı özgürleştiremiyoruz. Müslüman aklı özgürleştiremediğimiz için de, etnik asimilasyon politikalarını, güvenlikli politik biçimleri, ulusal saflık dilini/söylemini tartışma-sorgulama konusu yapamıyoruz.

Atasoy Müftüoğlu
(İslamî Analiz, 07.06.2017)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.