19 Haziran 2017

Yeni dindarlık, bizi rahmete götürmez


Abdurrahman Arslan, 1980'lerden beri Müslüman düşünce dünyasının en mühim ismidir. Yaptığı vurgular oldukça kritiktir, dikkatle okunmalıdır. Millî Gazete'yi ve Nedim Odabaş'ı, yaptıkları röportajdan dolayı tebrik ediyorum. Tam zamanında, tam yerinde olmuş. Müslüman düşünce dünyasıyla ilgilenen arkadaşlar ne okuyalım diye sık sık soruyorlar. En önce ve bir an evvel Abdurrahman Arslan'ı okuyun.

"Bir şeyi görüntüye, şova, gösterişe dönüştürüyorsanız, aynı zamanda onun içini boşaltıyorsunuz demektir. Bu birbirine paralel bir şeydir. 30 yıldır Türkiye’de olan dindarlaşma fıkhı olmayan dindarlaşmadır. Bu içsel bir yaşama meselesi değil, görsel bir yaşama meselesidir. Müslümanlar eleştirmelidirler. Bir şeyin ölçüsü kaçtığında Müslümanların görevi eski ölçüsüne iade etmektir. Mevcuda eklemlenmek değil. Yeni dindarlık, bizi rahmete götürmez. Rahmete götürecek dindarlık, sünneti ihya ederek yapılabilir."

Röportajı okumak için: Millî Gazete

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.