27 Kasım 2017

Şairler ve modern insanın sıkıntıları


Sıkıntının sebebi olarak ayrılığı gösteriyorlar. Çocuk doğarken, anadan ayrılırken yaşıyor ilkin bunu. Ve arkasından peşpeşe sökün ediyor bütün ayrılıklar. Fert bazında ana-baba ölümleri, elden kayıp giden sevgililer, hicretler, işçi göçleri, talebe göçleri, hatta iş seyahatleri… Hepsi ayrı ayrı ayrılık türleri ve insan sıkıntısının kaynakları. Çok hızlı seyahat araçlarının memleketten ayrılıkları nasıl birer şok gibi insan ruhuna ağdırdığını düşünmeyiz bile. Uçağa binip gitmenin, birkaç saat içinde başka bir iklimde olmanın verdiği konfor hissi yeter bize. Türlü araçlar, elektrikli ev aletleri, giyim kuşam konusunda getirilen, yiyip içmede sağlanan pratiklikler, aslında her biri bir ayrılık doğurduğu halde sahte bir rahatlık duygusu oyalar insanı.

Şairler modern insanın sıkıntılarını belli psikolojik açıklamalarla ortaya koymuyorlar. Ama onlar insanın gözle görülür, elle tutulur başarılarına bakarak yazdıkları şiirlerde bile, toplam çizgisinin altındaki kelimenin yenilgi ve başarısızlık olduğunu görebilirler. İşte bu sebepledir ki bütün insanların bir defa olsun gerçekleşmesini bekledikleri katıksız bir mutluluğun şiirini yazmaya kalktıkları oluyor. Belki de yekun çizgisinin altındaki hükmün değişmeyeceğini bile bile.

Cahit Zarifoğlu, Zengin Hayaller Peşinde
(Beyan Yayınları)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.